بانک فایل یاران مهـــــــــر

پروژه مهر مدارس , پاسخ به پرسش مهر , برنامه سالانه و تقویم اجرایی

یاران مهـر: اقدام پژوهی , درس پژوهی و گزارش تخصصی معلمان

اقدام پژوهی و درس پژوهی

وبسایت تخصصی بانک فایل یاران مهر مرجع تخصصی پرسش مهر و پروژه مهر مدارس به همراه فایل های مورد نیاز فرهنگیان از قبیل اقدام پژوهی ، درس پژوهی و گزارش تخصصی که مهمترین فعالیت های پژوهشی معلمان در بررسی هایی که از فعالیت هایی نظیر اقدام پژوهی و نحوه اجرا و چگونگی تاثیر آن به عمل آمده است نتایج غیر قابل انکاری بدست آمده است.

وقتی صحبت از فعالیت های پژوهشی معلمان مانند اقدام پژوهی به میان می آید نخستین چیزی که ذهن همه را به خود مشغول می سازد این است که این نوع فعالیت های پژوهشی تا چه اندازه می تواند بر میزان کیفیت و اعتلای سطح علمی معلمان و دانش آموزان تاثیر گذار باشد. در بررسی هایی که از فعالیت هایی نظیر اقدام پژوهی و نحوه اجرا و چگونگی تاثیر آن به عمل آمده است نتایج غیر قابل انکاری بدست آمده است. آنچه در این نتایج شاهد بوده ایم این است که معلمان با انجام و ارائه بهترین نمونه های اقدام پژوهی و کسب نتایج مثمر ثمر از آنها سعی دارند مشکلاتی را که در راستای فعالیت های درسی و اخلاقی برای دانش آموزانشان پیش آمده است برطرف نمایند.

کیفیت یک اقدام پژوهی چگونه سنجیده میشود؟

کیفیت و چگونگی اقدام پژوهی اقدام پژوهی از این جهت دارای اهمیت است که می تواند به صورت بسیار دقیقی کمک والایی در حفظ ارزشهای اخلاقی و بهبود درسی در دانش آموزان داشته باشد. معلمان این مرز و بوم چند سالی هست که با اقدام پژوهی و روش های انجام آن آشنایی کامل دارند ولی اینکه تا چه میزان توانسته اند از تاثیرات بهینه اقدام پژوهی بهره ببرند خود جای تامل و درنگ می باشد. اما نکته قابل توجه این است که در هر حال از اهمیت اقدام پژوهی و تاثیر مثبت آن بر روی دانش آموزان و معلمان نمیتوان چشم پوشی نمود.

درس پژوهی معلمان

درس پژوهی مهمترین فعالیت پژوهشی معلمان گزارشات مستند شده معلمان گزارش های مستند شده معلمان که از آن تحت عنوان گزارش تخصصی یاد می شود عبارت است از بهترین و دقیق ترین نمونه های کامل و مستند شده تجربیات معلمان که به قصد کسب مره کامل در ارزشیابی ارائه می گردد. اهمیت گزارش تخصصی گزارش تخصصی معلمان معمولا به همراه پیشنهاد ارزشیابی ارائه می شود و معمولا شامل یک مجموعه کامل می شود. این مجموعه کامل در واقع بهترین تجارب معلمان و سایر پست های سازمانی را در طول سال تحصیلی شامل می شود. معلمان عزیز و محترم با ارائه گزارش تخصصی به همراه پیشنهاد ارزشیابی که معمولا شامل 5 عدد پیشنهاد می شود می کوشند به بهترین و دقیقترین شیوه ممکن تلاش نمایند که تجربیات خود را در اختیار سایر همکاران قرار دهند. معمولا در نگارش گزارش تخصصی می بایست نکات مهمی لحاظ گردد. از جمله این موارد می توان به دانش آموز محوری و نگاه به مسائل و مشکلات عمده توجه ویژه داشت.

گزارش تخصصی معلمان

در واقع هدف از نگارش گزارش تخصصی چیزی نیست جز تلاش برای برطرف نمودن کلیه مشکلات و مسائلی که بر سر راه دانش آموزان وجود دارد. سناریو و تدریس گروهی در رابطه با سناریو و تدریس گروهی که به درس پژوهی موسوم است باید گفت که این مقوله می تواند کمک بسیار بزرگی به معلمان در راستای استفاده از تجربیات گرانبهای یکدیگر نماید. باید گفت که معلمان عزیز و محترم وقتی به نوع و روش تدریس بهینه و قابل قبولی فکر می کنند و سعی دارند در کلاس خود به بهترین شکل ممکن به تدریس بپردازند این نکته مهم را باید رعایت نمایند که اجرای بهینه سناریو و الگوی تدریس منوط به شرکت در درس پژوهی و با همکاری سایر همکاران و فرهنگیان می باشد. شرکت در فعالیت های درس پژوهی نه تنها کمک بزرگی به معلمان هم پایه در استفاده از تجارب یکدیگر می کند بلکه به آنها می آموزد که چگونه همدیگر را در بوته نقد قرار دهند و چگونه به شیوه ای علمی و دقیق به تدریس بپردازند. درس پژوهی مهمترین فعالیت پژوهشی معلمان شرایط درس پژوهی در درس پژوهی نکته ای که قابل بحث است این است که باید به بهترین شکل و شیوه ممکن سعی شود از همکاری و تعاون سایر همکاران بهره گرفته شود. درس پژوهی شرایطی متفاوت با اقدام پژوهی و گزارش تخصصی دارد.

مهمترین کارکرد های پژوهشی درس در ساختار آموزشی

در واقع درس پژوهی به معلمان و دانش آموزان کمک می کند که چگونه درس را بهتر و دقیقتر بفهمند و به آنها شیوه های تدریس برتر را می آموزد . در مقابل این موضوع اصلا در گزارش تخصصی و اقدام پژوهی وجود نداشته و مسئله بسیار کمرنگی است. درس پژوهی الگویی است که به معلمان کمک می کند که چگونه می توانند با استفاده از تجارب همدیگر بهترین شیوه های تدریس را بیاموزند. و به آنها در این رابطه تا حد ممکن کمک شایان و قابل قبولی می کند. معرفی منبعی غنی در رابطه با فعالیت های پژوهشی بهترین منبعی که می توان در راستای فعالیت های پژوهشی معرفی نمود که شما عزیزان بتوانید با بهره گیری از این منبع به فعالیت های پژوهشی و مستندات خود دست یابید سایت بانک فایل پژوهشی معلمان است. در سایت بانک فایل پژوهشی معلمان سعی شده است که به بهترین شیوه ممکن همه فعالیت ها و مستندات مورد نیاز همکاران جمع آوری و در قابل تجربیات قابل قبول و با استناد به آنها ارائه شود. شما عزیزان می توانید با مراجعه به این پایگاه از فعالیت هایی نظیر اقدام پژوهی ، گزارش تخصصی و درس پژوهی بهره لازم و کافی را ببرید.

نمونه های  درس پژوهی و اقدام پژوهی معلمان , طرح درس , شعر پرسش مهر 98 - داستان پرسش مهر 98 - نمایشنامه پرسش مهر 98 - انشا پرسش مهر 98 , مقاله پرسش مهر 20 ریاست جمهوری  و گزارش تخصصی معلمان همگی بر اساس شیوه نامه پرسش مهر 20 اعلامی از سوی آموزش و پرورش تنظیم شده اند .